فوت و فن‌های استفاده از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
1393/04/30
بازاریابی- شبکه‌های اجتماعی -Social -media- marketing

امروزه شبکه‌های اجتماعی جایگاه مناسبی بین عموم به دست آورده‌اند و با توجه به دسترسی آسان و جاذبه نهفته در مراودات اجتماعی، استقبال از این پدیده روز به روز بیشتر می‌شود.

 

با رشد شبکه‌های اجتماعی، فعالیت‌های تجارت الکترونیک وارد مرحله جدیدی شده و این امر علاوه بر بهبود ارتباط بین فروشندگان و خریداران، کمپین‌های بازاریابی نوظهوری همچون بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را رقم زده است.

 



بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی یا بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (social media marketing) به زبان ساده یعنی بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی.

 

در اصطلاح فنی این فرایند به مجموعه فعالیت‌هایی برای افزایش بازدید سایت گفته می‌شود که از طریق سایت‌های شبکه‌‎های اجتماعی صورت می‌پذیرد.

 

شاید اگر با برخی مدیران کسب و کارها در مورد بازاریابی شبکه‌های اجتماعی صحبت کنیم، اغلب آنها قادر به ارائه تعریفی روشن و ضابطه‌مند از این شیوه نباشند و یا شاید همه چیز را به فیس‌بوک ختم به خیر کنند.

 

در واقع به نظر می‌رسد بسیاری از شرکت‌ها دقیقاً نمی‌دانند در شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی چه می‌گذرد و چه‌سان می‌توان از این ظرفیت‌های فراوان برای بالا بردن میزان فروش و سوداوری کمال استفاده را برد.

 

اصولاً فعالیت ثمربخش در رسانه‌های اجتماعی - همانند بسیاری دیگر از طرح‌ها و برنامه هایی که در طول زندگی پیاده می‌شود – به راهکار و استراتژی نیاز دارد.

 

اگر چه صدها راه برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود ولی اگر من بخواهم فقط با سه شیوه، کسب و کار شما را رنگ و لعاب اجتماعی ببخشم، موارد ذیل را توصیه می‌کنم:

 

1. از محتواهای ویدئویی بهره ببرید

 

امروزه اینترنت ویدئو-محور است.

 

اگر تا چند سال پیش متون خشک و خالی و یا چند تصویر ساده، اغلبیت وب را تشکیل می‌داد، اکنون اوضاع کاملاً تغییر کرده است.

 

به شهادت آمار، روزانه 4 میلیارد ویدئو در اینترنت تماشا می‌شود و هر دقیقه بیش از 60 ساعت ویدئو بر سایت یوتیوب آپلود می‌گردد.

 

این یافته‌ها به خوبی نشان می‌دهد که مردم فرمت ویدئو را دوست دارند.

 

اگر شما هم به تولید ویدئو روی آورید، با گذر زمان متوجه می‌شوید احتمال این که ویدئوهای شما - بیش از هر محتوای دیگری - دیده شود، لایک شود، کامنت بگیرد و به اشتراک گذاشته شود، بسیار است.

 

ضمناً خاصیت دیگر ویدئو این است که از طریق جستجوهای طبیعی (organic search) می‌تواند سایت شما را نزد گوگل محبوب کرده و رتبه و اعتبار آن را ارتقاء ببخشد.

 

البته تولید محتواهای ویدئویی کاری است پیچیده که رعایت بایدها و نبایدهای آن برای دستیابی به نتیجه دلخواه، الزامی است.

 

موسسه صبا تاکنون مقالات مختلفی در این زمینه منتشر کرده است.

 

2. به فکر تبلیغات پولی باشید

 

تبلیغات پولی یا همان Pay per Click (پرداخت به ازای کلیک) یعنی شما با عقد قرارداد، آگهی‌های‌تان را در اینترنت به نمایش در می‌آورید و به ازای تعداد کلیک‌هایی که بر این آگهی‌ها صورت می‌گیرد، مبلغ از پیش تعیین شده از حساب شما کسر می‌شود.

 

البته من در اینجا دو تذکر مهم را مطرح می نمایم.

 

نخست این که فقط در صورتی از Pay per Click استفاده کنید که اولاً سایت داشته باشید و ثانیاً سایت شما از ترافیک قابل قبولی برخوردار باشد.

 

به جای این که پول خود را صرف تبلیغ و ترویج صفحه فیس‌بوک خود کنید، پیشنهاد می‌دهم آن را به پای صفحه فرود سایت‌تان (Landing Page) بریزید!

 

اگر هم در فیس‌بوک زیاد وقت‌گذارنی می‌کنید، در کنار پست‌ها حتماً لینکی به وب‌سایت اصلی‌تان درج کنید تا کاربران با یک کلیک وارد سایت شوند.

 

تذکر شماره دو: در سایت چیز باارزشی ارائه نمایید.

 

بارها گفته‌ایم و شنیده‌ایم که صرف برپا کردن یک سایت در فضای شلوغ و لایتناهی اینترنت نمی‌تواند کاری از پیش ببرد.

 

من این اشتباه – یعنی به امان خدا رها کردن پلتفرم جدیدالتاسیس - را نه تنها در رسانه‌های اجتماعی بلکه در تمام رسانه‌های مختلف مشاهده کرده‌ام.

 

مردم برای تعامل ورزیدن با شما، انگیزه و دلیل می‌خواهند.

 

اصولاً بدون محتوا شما در رسانه‌ها حرفی برای گفتن ندارید.

 

3. اجتماعی باشید

 

اگر شما حوصله ندارید با مردم در شبکه‌های اجتماعی سر و کله بزنید و گپ و گفت داشته باشید، پس آنجا چه می‌کنید؟!

 

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی برای مدیرانی سودمند است که به مراودات اجتماعی علاقه‌مندند.

 

روزانه وقتی را به نظر دادن به پست‌های کاربران، پاسخگویی به سوالات و به اشتراک‌گذاری اطلاعات اختصاص دهید.

 

اگر چه این کارها ممکن است ساده، پیش‌پاافتاده یا حتی بچه‌گانه به نظر برسد ولی راه بازاریابی رسانه‌های اجتماعی از همین وادی می‌گذرد.

 

منبع: ترجمه آزاد از beaconnews.ca

نمایش مقاله های 1 تا 30
__