هفت اصل مهم برای موفقیت در بازاریابی آنلاین
1393/08/17
هفت اصل- مهم - موفقیت- بازاریابی آنلاین -4 Online Marketing -Success

 

بسیاری از مدیران کسب و کارها برای موفق شدن در فضای مجازی، به استفاده از شبکه‌های اجتماعی روی می‌آورند.

 

این کار به عنوان بخشی از یک طرح کلان بازاریابی آنلاین، بجا و پسندیده است ولی به خودی خود نمی‌تواند همه این بار را به دوش بکشد.

 

در واقع کارشناسان با این ایده که «بازاریابی اینترنتی منحصر به گذاشتن پست‌های رنگارنگ در پینترست یا درج تبلیغات در فیس‌بوک است» کاملاً مخالف‌اند.

 

                                                   

کسانی که از طریق شبکه‌های اجتماعی درصدد ترویج کسب و کار خود هستند باید چند اصل مهم را رعایت کنند، که برخی از قابل توجه‌ترین آنها عبارتند از:

 

1. راه‌اندازی یک وب‌سایت پاسخگو و بهینه شده

 

هر کسب و کار آنلاین به سایتی نیاز دارد که اولاً بر سئوی آن به خوبی کار شده باشد و در ثانی از طراحی پاسخگو در ابزارهای همراه برخوردار باشد.

 

طراحی پاسخگو یا Responsive design شیوه‌ای است که در آن با استفاده از فناوری سی‌اس‌اس (CSS)، یک نسخه ساده از وب‌سایت به طور خودکار جهت نمایش در همه پلتفرم‌ها - از رایانه‌های رومیزی و لپ‌تاپ‌ها گرفته تا گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها - ساخته می‌شود.

 

2. داشتن یک خبرنامه ایمیلی رو به رشد

 

داشتن یک خبرنامه ایمیلی که روز به روز بر تعداد اعضای آن افزوده می‌شود، به اندازه داشتن یک وب‌سایت شیک و کارامد اهمیت دارد، یا حتی بیشتر.

 

شاید برخی افراد، تعداد زیاد مخاطبان و اعضای خبرنامه ایمیلی را چندان جدی نگیرند ولی این عده بهتر است بدانند که یکی از مزیت‌های عمده این نوع خبرنامه‌ها این است که شما - بدون توجه به آن چه که در هیاهوی شبکه‌های اجتماعی می‌گذرد - می‌توانید به آسانی با مخاطبان، هواداران و مشتریان بالقوه و بالفعل خود، نشست و برخاست آنلاین داشته باشید.

 

3. انتشار منظم مطالب سودمند در سایت

 

بازاریابی آنلاین همیشه با محتوا شروع می‌شود.

 

اکنون که شما در اینترنت جایی برای خودتان دست و پا کرده‌اید تا در آنجا محتوا به اشتراک بگذارید، باید این کار را هوشمندانه آغاز کنید.

 

بد نیست بدانید نرخ باز شدن ایمیل‌های خبرنامه‌ای حدوداً 20 درصد است، یا اندکی کمتر و بیشتر؛ لذا خیلی از این ایمیل‌ها روانه سطل زباله دیجیتالی می‌شود. 

 

حال شما با انتشار مطالب در سایت یا وبلاگ اختصاصی‌تان می‌توانید عمر مطالب و محتواها را بسیار بیشتر کنید و آنها را در معرض دید افراد بیشتری قرار دهید.

 

ضمناً با این روش قادر خواهید بود مطالب‌تان را به سادگی در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

 

خوش آب و رنگ کردن محتواها نیز دارای ده‌ها فوت و فن است که باید آنها را بیاموزید؛ مثل استفاده از تصاویر مرتبط، رعایت فاصله مناسب بین خطوط، پیشنهاد مقالات مرتبط و خیلی چیزهای دیگر.

 

4. فعالیت در یک یا دو شبکه اجتماعی

 

اکنون که سه مرحله قبل را پشت سر گذاشته‌اید، باید به فکر یک شبکه اجتماعی باشید تا در آن خودی نشان دهید، اما کدام شبکه اجتماعی بهتر است؟

 

لابد می‌دانید که امروزه غول‌های شبکه‌های اجتماعی عبارتند از یوتیوب، لینکدین، توییتر، فیس‌بوک، گوگل پلاس، اینستاگرام و پینترست.

 

حال این که کدام شبکه بیشتر به کار شما می‌آید، بستگی به عوامل مختلفی دارد از جمله: حوزه کسب و کار و نوع فعالیت تجاری شما، و نیز طیف مخاطبینی که با آنها سر و کار دارید (یا سر و کار خواهید داشت).

 

به هر حال صرف‌نظر از نوع شبکه و رسانه، همیشه به یاد داشته باشید که باید محتواهایی دست اول، مفید و جذاب تولید کنید.

 

به محتواهایی که از راه کپی کردن از دیگر سایت‌ها و یا اقتباس بی کم و کاست از مطالب روزنامه‌ها و مجلات به دست بیاید، دست اول نمی‌گویند.

 

5. هدف‌گذاری منطقی

 

هدف‌گذاری درست و منطقی ضروری است.

 

مثلاً فرض می‌کنیم که شما در زمینه تولید محصولات پتروشیمی فعالیت می‌کنید.

 

بسیار خب، حال قبل از آن که بخواهید مقاله‌ای درباره نحوه فعالیت «مریخ‌نورد اکتشاف» بر سایت بگذارید، از خود بپرسید آیا این کار اصلاً هیچ فایده‌ای دارد؟!

 

6. طرح و برنامه داشته باشید

 

این کار به سادگی انجام می‌شود، فقط کافی است برنامه هفتگی یا روزانه خود را مشخص کنید.

 

کلید این کار هم عبارت است از نوشتن برنامه بر روی کاغذ و وادار کردن خود به رعایت آن.

 

برای این که یخ کار را بشکنید، آن را به بخش‌های کوچک تقسیم کنید و هر روز بر یک بخش متمرکز شوید تا پس از چند روز کل کار با موفقیت صورت بگیرد.

 

7. از فعالیت‌های آفلاین غفلت نورزید

 

در کنار برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های آنلاین خود، از حوزه آفلاین غافل نشوید.

 

مثلاً به یاد داشته باشید که گاهی اوقات تاثیر تلفن‌های کاری و ارتباطات رو در رو ممکن است بسیار بیشتر از ایمیل‌های تبلیغاتی باشد.

 

منبع: ترجمه آزاد از Business 2 Community

 

نمایش مقاله های 1 تا 30
__